Ljuskrona Oscariansk

Ljuskrona Oscariansk
Ljuskrona Oscariansk
Ljuskrona Oscariansk
Ljuskrona Oscariansk
Ljuskrona Oscariansk
Ljuskrona Oscariansk
Ljuskrona Oscariansk
Ljuskrona Oscariansk
Ljuskrona Oscariansk
Ljuskrona Oscariansk

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

LJUSKRONA, Oscariansk, omkring sekelskiftet 1900, 19 ljusarmar, stomme av bronserad metall behängd med slipade prismor, diameter 80 cm, höjd ca 115 cm.

Senare elektrifierad, prismor saknas, åldersrelaterat slitage, nagg, mindre lagningar.

803204

2020-08-31