Bordspendyl med glaskupa

Bordspendyl med glaskupa
Bordspendyl med glaskupa
Bordspendyl med glaskupa
Bordspendyl med glaskupa
Bordspendyl med glaskupa
Bordspendyl med glaskupa
Bordspendyl med glaskupa
Bordspendyl med glaskupa

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BORDSPENDYL , med glaskupa, sent 1800-tal, bronserad metall, urhuset flankeras av mansfigur, emaljerad urtavla med romerska siffror, längd 30 cm, höjd 32 cm, glaskupans längd 37 cm, höjd 40,5 cm.

Senare bronsering, ej funktionstestad, urtavla med sprickor, kupa med kantnagg.

803208

2020-08-31