Sofia Eriksson "Bodybuilding mirror no.2"

Sofia Eriksson
Sofia Eriksson
Sofia Eriksson
Sofia Eriksson
Sofia Eriksson
Sofia Eriksson

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

NEW CONTEMPORARY DESIGN, SOFIA ERIKSSON, "Bodybuilding mirror no.2", vägghängd skulptur/spegel, formgiven och tillverkad 2019, upplaga om tre stycken (nummer 2/3), förnicklad mässning och lackerad mdf, signerad och numrerad, 32 x 16 x 3 cm

"Bodybuilding Mirrors är en lek med det kroppsliga. Jag vill locka betraktaren att komma nära för att i sin spegelbild möta oändliga variationer av den egna kroppen. I den blanka metallen tar en ny gestalt form, där verklighet blandas med illusion."

UTSTÄLLD
Ung Svensk Form, Ikea Museum (online), ArkDes, Form/Design Center, Göteborg Craft Day Konstepidemin, Stockholm Craft week 2019.

803288

2020-08-26