Grekisk lekyt och oljelampa

Grekisk lekyt och oljelampa
Grekisk lekyt och oljelampa
Grekisk lekyt och oljelampa
Grekisk lekyt och oljelampa
Grekisk lekyt och oljelampa
Grekisk lekyt och oljelampa
Grekisk lekyt och oljelampa
Grekisk lekyt och oljelampa
Grekisk lekyt och oljelampa
Grekisk lekyt och oljelampa
Grekisk lekyt och oljelampa
Grekisk lekyt och oljelampa

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GREKISK LEKYT, Magna Graecia, ca 400-200 f Kr, svartfigurig, medföljer romersk oljelampa, ca 100-400 e Kr, båda i terracotta, Lekyten med inventarienummer i botten, höjd 14,5, oljelampan 9x7 cm

PROVENIENS:
Inköpta på Galleri Lilja 1974, innan dess från äldre samling, kvitton från inköpet medföljer

Ingår i temaauktionen Grand Tour

jordfynd med tillhörande slitage, kvitton från inköp medföljer vid utlämningen

803294

2020-11-08