Einar Forseth Diana mat- och kaffeservis

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

EINAR FORSETH, servis, ca 62 dlr, "Diana", Lidköpings porslinsfabrik, sent 1920-tal, dekor av jaktgudinnan Diana och hjortar och guldkanter, stämpelmärkta, bestående av: 12 mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 11 djupa tallrikar, terrin med lock, bringare, 12 kaffekoppar med fat (2 extra fat medföljer), 12 assietter, kaffekanna, snipa, sockerskål

Bruksslitage, enstaka mindre nagg kan förekomma

803331

2020-08-27