Correggio efter oljemålning
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CORREGGIO (1489-1534) efter, "Maria Magdalena i öknen", 1700/1800-tal, olja på duk, dubblerad, på baksidan gummerad etikett med proveniensangivelse och historik, ca 32x40 cm
Correggios målning fanns ursrpungligen i samling Este i Modena och såldes på 1740-talet till August III av Sachsen och efter det i Dresden där målningen försvann under andra världskriget
Några färgsläpp, krackelyr, retuscher (bl a fernissa)
803958
2020-09-05