Correggio efter oljemålning

Correggio efter oljemålning
Correggio efter oljemålning
Correggio efter oljemålning
Correggio efter oljemålning

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

CORREGGIO (1489-1534) efter, "Maria Magdalena i öknen", 1700/1800-tal, olja på duk, dubblerad, på baksidan gummerad etikett med proveniensangivelse och historik, ca 32x40 cm

Correggios målning fanns ursrpungligen i samling Este i Modena och såldes på 1740-talet till August III av Sachsen och efter det i Dresden där målningen försvann under andra världskriget

Några färgsläpp, krackelyr, retuscher (bl a fernissa)

803958

2020-09-05