Stockholm kartor och småtryck 38 st

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STOCKHOLM KARTOR SMÅTRYCK MM. 38 st. Blandade mindre kartor och småtryck rörande Stockholm.

Bl.a. Djursholm (1901, reva), Saltsjöbaden (1937), Mellin, Stockholm och dess omgivningar (1859), Spårvägskarta (bl.a. 1927, 1930, 1936), Hallström, Stockholms skärgård, Nerman, En inomskärs farled mellan Stockholm och Öregrund (1885), Swederus, Stocksund och nya Slussen i hufvudstaden (1850), Osedligheten i hufvudstaden... för tänkande läsare (1873 om prostutition), Akrelll, Fullständig reskarta öfver Sverige (1872), Eurén, Karta öfver Stockholms omgifningar Saltsjösidan, Wägvisare i Stockhlm (1841), Stenografi (1829), Saltza, De siste folkungarne och grundläggningen af S:t Clara kloster (1836), Underdånigt betänkande och förslag angående lönereglering mm. för Kongl Biblioteket och Riksarkivet... (1876), 9 kataloger från Bokauktionskammaren och Libris, bl.a. Thore Virgin del 2 1975, J Viktor Johansson del I-III 1968, Skånelaholm 1918, Sten Westerberg nr 1972.

38 st.

Ej genomgångna.

Ej genomgångna.
Nötta och solkade, vissa skador och lagningar.

804037

2020-08-25