Sockerskrin silver Nürnberg 1783
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JOHANN NICOLAUS WOLLENBERG, sockerskrin, Nürnberg 1780-83, ovalt med välvt fällock, fyra ciselerade tassfötter, ciselerad lockknopp i form av blomknopp och blad, längd 13 cm, vikt 227 g
lagning vid gångjärnet
smärre bucklor
804401
2020-09-13