Sockerskrin silver Nürnberg 1783

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

JOHANN NICOLAUS WOLLENBERG, sockerskrin, Nürnberg 1780-83, ovalt med välvt fällock, fyra ciselerade tassfötter, ciselerad lockknopp i form av blomknopp och blad, längd 13 cm, vikt 227 g

lagning vid gångjärnet
smärre bucklor

804401

2020-09-13