Royal Copenhagen kaffeservis
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, "Musselmalet", riflet, hel- och halvblond, kaffeservis, 37 dlr., porslin, Danmark, bestående av: kaffekanna (48), 7 kaffekoppar (80), 8 kaffefat (80), gräddkanna (2081), sockerskål med lock (244), 8 assietter (300), tändsticksställ (1072), skål på fot,
skål (1074), mindre skål (1), uppläggningsfat (269), 6 mindre fat (504):
Kaffefaten 2:a sortering, assietter 2:a sortering, sockerskålen 2:a sortering (locket 1:a sortering)
Smärre bruksslitage, nagg förekommer på assietterna, dålig passform på sockerskålen, skål på fot skadad
804444
2020-08-31