Royal Copenhagen kaffeservis

Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ROYAL COPENHAGEN, "Musselmalet", riflet, hel- och halvblond, kaffeservis, 37 dlr., porslin, Danmark, bestående av: kaffekanna (48), 7 kaffekoppar (80), 8 kaffefat (80), gräddkanna (2081), sockerskål med lock (244), 8 assietter (300), tändsticksställ (1072), skål på fot,
skål (1074), mindre skål (1), uppläggningsfat (269), 6 mindre fat (504):

Kaffefaten 2:a sortering, assietter 2:a sortering, sockerskålen 2:a sortering (locket 1:a sortering)

Smärre bruksslitage, nagg förekommer på assietterna, dålig passform på sockerskålen, skål på fot skadad

804444

2020-08-31