Karusellbord Karl Johanstil
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARUSELLBORD, björk samt masurbjörk, 1900-tal, Karl Johanstil, 8 lådor, tredelad pelarfot, skivan med intarisa av kompassros, höjd ca 76, diameter 95 cm
PROVENIENS: Beställt av David Davidsson (1854-1942), Uppsala 1930, professor i nationalekonomi och finansrätt vid Uppsala universitet 1890-1919, invald 1920 som ledamot av Vetenskapsakademien och grundade "Ekonomisk tidskrift" 1899 och var dess redaktör till 1939
Slitage
804711
2020-08-26