Karusellbord Karl Johanstil

Karusellbord Karl Johanstil
Karusellbord Karl Johanstil
Karusellbord Karl Johanstil
Karusellbord Karl Johanstil
Karusellbord Karl Johanstil
Karusellbord Karl Johanstil
Karusellbord Karl Johanstil
Karusellbord Karl Johanstil
Karusellbord Karl Johanstil
Karusellbord Karl Johanstil

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KARUSELLBORD, björk samt masurbjörk, 1900-tal, Karl Johanstil, 8 lådor, tredelad pelarfot, skivan med intarisa av kompassros, höjd ca 76, diameter 95 cm

PROVENIENS: Beställt av David Davidsson (1854-1942), Uppsala 1930, professor i nationalekonomi och finansrätt vid Uppsala universitet 1890-1919, invald 1920 som ledamot av Vetenskapsakademien och grundade "Ekonomisk tidskrift" 1899 och var dess redaktör till 1939

Slitage

804711

2020-08-26