Simon Gate, "Molnet", Orrefors
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SIMON GATE, "Molnet", Orrefors, mestadels 1920-tal, bestående av 6 rödvinsglas, 8 vitvinsglas, 6 starkvinsglas, 8 vattenglas, rikligt graverad dekor av moln, molndis och kantbård, alla glas signerade, de flesta Of 100. med olika årtal, mestadels 1920-tal, de flesta med gravörsignaturer, höjd 19, 15, 13,2 cm och 9 cm
804839
2020-09-13