Simon Gate, "Molnet", Orrefors
Klubbat för:
36 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SIMON GATE, "Molnet", Orrefors, mestadels 1920-tal, bestående av 6 rödvinsglas, 7 vitvinsglas, 5 likörglas, rikligt graverad dekor av moln, molndis och kantbård, alla glas signerade, de flesta Of 100. med olika årtal, mestadels 1920-tal, de flesta med gravörsignaturer, höjd 19, 15 och 11,5 cm
Ett rödvinsglas med obetydlig nagg
804840
2020-09-13