Äldsta avhandlingen om Öland 1703 Elvius
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÄLDSTA AVHANDLINGEN OM ÖLAND 1703. ELVIUS, PEHR (pres.)/ VALLINUS, NICOLAUS (resp.). De Oelandia. Diss. Stockholm, J. H. Werner, utan år (1703).
4:o. 180 x 142 mm. (2), 78, 81-86 s. Illustrerad med träsnitt. 1 träsnittsplansch, 1 utvikbar karta över Öland i träsnitt.
Skuren i halvfranskt band med guldornerad rygg och marmorerade pärmpapper, röd titeletikett (1900-tal), något blekt rygg. Dedikation på tyska från Felix Bryk till Fritiof Nordström daterad 29/8 (19) 22 på försättsbladet. Titelbladet med lagningar, liten fläck.Några småfläckar och någon smärre anteckning.
Komplett så när som på ett hyllningsblad, sid 79-80.
Den äldsta och mycket ovanliga avhandlingen om Öland.
Enligt anteckning inköpt på Stockholms Auktionsverk 1977. Även inklistrad antikvariatskatalogisering på bakre pärmens insida.
Felix Bryk (ursprungligen Brück, 1882-1957), österrikisk-svensk entomolog och Linnéforskare.
Se text
805108
2020-08-26