Per Hörberg damporträtt

Per Hörberg damporträtt
Per Hörberg damporträtt
Per Hörberg damporträtt
Per Hörberg damporträtt
Per Hörberg damporträtt
Per Hörberg damporträtt

Klubbat för:

9 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

PER HÖRBERG (1746-1816): Porträtt av Catharina Elisabeth de la Grang (1775-1838), monogramsignerad PH (under uppslagna boken), a tergo gravyr: "Catharina Elisabeth de la Grang född 1775 + 1838 målad vid 20 år af Per Hörberg" - otydlig gravering fortsätter "...Stierngranat...Stiernborg...", enl. etikett var Catharina gift med generalmajor Henric Stierngranat, ovalt, olja på kopparplåt, samtida ram, 11x9 cm.

Bruksslitage, smärre färgbortfall, ram med lagning och skador på pastellage

805211

2020-09-02