Sekretär sengustaviansk
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, delvis brännförgyllda beslag, lådinredning bakom klaff med inläggningar av mässingslister, snedställda hörn med kannelering och droppbeslag, avsmalnande ben med fothylsor, skiva i carraramarmor med kälning, nycklar medföljer, höjd 122, 107 x 48 cm
Enstaka mindre lagningar, skivan ej ursprunglig
805227
2020-09-13