Skänkskåp 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
SKÄNKSKÅP, transition, skiva med profilerad sargkant, rundade hörn, dörrar med profilerade lister och fyllningar, , nedre sarg med lambrekäng, inredning med hylla, snäpplås, bemålat i pärlgrått, nyckel medföljer, höjd 93, 123 x 54 cm
LITTERATUR: Lars och Ursula Sjöberg: Rum för möbler, Västerås 1998, sidan 64f, jämför herrgårdsskänk från 1700-talets mitt
Den gustavianska eran i Sverige har hyllats ute i världen för det säregna och vackra uttryck som blivit synonymt med enkelhetens triumf. De klassiska strömningar som präglade den franska möbelkonsten gjorde sitt intåg i landet under 1770-talet, under en period som brukar betecknas som transition, eller övergången mellan rokoko och gustavianskt.
Skänkskåpet är en praktisk möbel som användes vid servering och förvaring av föremål med anknytning till det dukade bordet, möbeltypen spreds från högreståndsmiljöer till allmogen under 1800-talet.
Renoverat, kompletterat
805246
2020-09-13