Flossamatta Barbro Nilsson
Klubbat för:
36 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BARBRO NILSSON, Matta, "Krabban", flossa, signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson), komponerad 1947, ca 220 x 150 cm
Proveniens keramikern Åke Holm, Lerberget
Solblekt, senare påsydd upphängning, mindre fransslitage
805567
2020-09-01