Johan Ludvig Ohlson, Värmländskt sommarlandskap

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

JOHAN LUDVIG OHLSON (1845-1894): Värmländskt sommarlandskap med björk, signerad L Ohlson, inristad i färgen, olja på duk, 24 x 29.5 cm.

Förgylld och ornamenterad originalram

Johan Ohlson, född i Sunne i Värmland, var verksam som teater- och dekorationsmålare vid Stora Teatern i Göteborg Omkring 1870 erhöll han fri undervisning vid Konstakademien. Vid sidan av sitt dekorationsmåleri utförde han små romantiska landskapsmålningar, vilka kännetecknas av sprödhet och känslighet.

805578

2020-09-13