Olli Lyytikäinen akvarell

Olli Lyytikäinen akvarell
Olli Lyytikäinen akvarell
Olli Lyytikäinen akvarell
Olli Lyytikäinen akvarell
Olli Lyytikäinen akvarell
Olli Lyytikäinen akvarell
Olli Lyytikäinen akvarell
Olli Lyytikäinen akvarell

Klubbat för:

3 400 EUR

Utropspris

4 000 EUR

OLLI LYYTIKÄINEN (1949-1987) "She-wolf", signerad samt daterad 1974, akvarell och pastell på papper, bildyta 28x39 cm

Proveniens: privatsamling Schweiz

Utställning: Solomon R. Guggenheim Museum, New York, "Sleeping Beauty - Art Now. Scandinavia Today", 14.9 - 7.11, 1982, katalog nr 94 (illustrerad i färg)

reva i pappret

805833

2020-10-18