Olli Lyytikäinen akvarell
Klubbat för:
3 400 EUR
Utropspris
4 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN (1949-1987) "She-wolf", signerad samt daterad 1974, akvarell och pastell på papper, bildyta 28x39 cm
Proveniens: privatsamling Schweiz
Utställning: Solomon R. Guggenheim Museum, New York, "Sleeping Beauty - Art Now. Scandinavia Today", 14.9 - 7.11, 1982, katalog nr 94 (illustrerad i färg)
reva i pappret
805833
2020-10-18