Blackstadius handskrift med tuschteckningar
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
(JOHAN ZACHARIAS BLACKSTADIUS (1816-1898): "Svenska historiska bilder nyare tiden. 40 teckningar af J.B. 40 teckningar i svartkrita och tusch".
40 teckningar i tusch och krita av historiska personer, kungligheter m.fl., flera med beskrivning under bild, ej signerade, odaterad.
Med handskriven innehållsförteckning.
I pappband med orange klotrygg.
Ca 90x80 mm. (teckning), ca 150x120 mm. (boken). Namnteckning daterad 1893 på pärmens insida.
Nött band, spricka i fals, lös i bindingen. Några småfläckar.
805945
2020-08-30