Hertha Bengtsson Koka Blå Rörstrand

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

7 000 SEK

HERTHA BENGTSSON, "Koka Blå" (1956-1988), matservis, ca 118 dlr, porslin, Rörstrand, bestående av:
20 mattallrikar (24 cm), 5 förättstallrikar (20,5 cm), 30 djupa tallrikar (20 cm), 16 assietter (18,5 cm), 17 kaffekoppar med fat (10 extra fat medföljer), 2 tekoppar med fat, 4 små assietter (17 cm), 4 frukostskålar, 2 äggkoppar, 1 sockerskål med lock, 2 små snipor, 1 bringare, 4 skålar i olika storlek, 1 karotter utan lock, 2+3 ugnsformar, 4 uppläggningsfat i olika storlek

Bruksslitage, varierande kondition, alla delar genomgångna dock kan mindre nagg eller spricka förekomma

806039

2020-09-03