Evert Lundquist, Liggande modell
Klubbat för:
7 800 SEK
Utropspris
7 000 SEK
EVERT LUNDQUIST (1904-1994): Liggande modell, signerad E. L., kol på papper, 61x49 cm.
PROVENIENS
Lars Hall (1936-2013)
Relaterad till utställningsaffischen till Evert Lundquists utställning på Galerie Rive Gauche, Paris, 1960.
Lars Hall var tillsammans med copywritern Jan Cederquist grundare till reklambyrån Hall & Cederquist, som senare såldes til amerikanska reklambyrån Young & Rubicam. Han grundade den egna designbyrån Lars Hall AB 1997 och formgav därefter en rad böcker, förpackningar samt grafiska identitetsprogram, bland andra för FöreningsSparbanken, Grönstedts Cognac och SJ. Hall är även känd för att han ägt en av världens största fotosamlingar, som han regelbundet ställde ut, bland annat på Liljevalchs i Stockholm. I slutet av 1970- och början av 1980-talet drev han Camera Obscura, ett fotogalleri i Gamla stan som hade stor betydelse för den dåtida utvecklingen inom svensk fotograf.
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
806146
2020-09-13