Rökelsehållare 3 st Kina 1800-tal

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

RÖKELSEHÅLLARE, 3 st, porslin, Kina, tidigt 1800-tal, föreställande tempellejon, höjd 18 resp 23 cm

PROVENIENS:
De två polykroma rökelsehållarna är enligt påskrift inköpta 1917 i St Petersburg och har tillhört den ryska konstnären Konstantin Somov (1869-1939). Därefter i den finlandssvenska konsthandlaren Gösta Stenmans (1888-1947) ägo.

De polykroma med slitage, färgbortfall och skador framför allt på rökelsehållarna och huvudena. Tempellejonet i Blanc de Chine har lagad svans.

806153

2020-09-13