Ljusstakar, barock, av J.C. Beutrich d.ä.
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, tenn, barock, stämplade Johann Christian Beutrich d.ä. (mästare i Dresden 1749), samt oidentifierad stämpel, uppsvängd konturerad tripodfot med dekor av akantus och sköldar, höjd 26,5 cm
PROVENIENS: Västerhaninge prästgård
Östgötskt samlarhem
LITTERATUR: Erwin Hintze: Die deutschen zinngiesser und ihre marken, Sächsische zinngiesser, band 1, Aalen 1964, sidan 77, nr 378
806427
2020-09-13