Ljusstake, Erik Pettersson Kreitz
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKE, tenn, fyrstämplad Erik Pettersson Kreitz (mästare i Stockholm 1753-95/1805) Stockholm 1788, spiralvriden kolonn och klockformad fot, höjd 22 cm
PROVENIENS: Östgötskt samlarhem
LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2004, nr 2676, jämför ett par ljusstakar daterade 1818
Manschetten något stukad, smärre lagning
806467
2020-09-13