Ljusstake, Erik Pettersson Kreitz

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LJUSSTAKE, tenn, fyrstämplad Erik Pettersson Kreitz (mästare i Stockholm 1753-95/1805) Stockholm 1788, spiralvriden kolonn och klockformad fot, höjd 22 cm

PROVENIENS: Östgötskt samlarhem
LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2004, nr 2676, jämför ett par ljusstakar daterade 1818

Manschetten något stukad, smärre lagning

806467

2020-09-13