Francesc Carbonell Massabe, Barcas en repós

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FRANCESC CARBONELL MASSABE (Spanien, född 1928): Barcas en repós - Moll dels pescadors, signerad Francesc Carbonell, signerad och betitlad på baksidan, olja på duk, 81 x 116 cm.

Francesc Carbonell Massabé föddes i Barcelona och har sedan barnsben målat. Han studerade vid "Escuelas de Bellas Artes" och vid "La Lonja" i Barcelona. Hans målningar har ställts ut över hela Europa, bland annat i Barcelona, ??Bilbao, Palma de Mallorca, Paris, Heidelberg och München. Med en impressionistisk hand skapar han sina landskap och hamnmotiv, där han intresserar sig särskilt för ljusets påverkan på motivet.

806516

2020-09-13