Gunanr Johnsson

Gunanr Johnsson
Gunanr Johnsson
Gunanr Johnsson
Gunanr Johnsson

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 200 SEK

GUNNAR JOHNSSON (1917-2007): Landskap med figur, signerad G Johnsson, olja på duk, ca 49x59 cm

ÖVRIGT:
En svensk konstnär, som lyckades fånga rörelse i sina abstrakta oljemålningar som få andra konstnärer. Han hade flera stora utställningar i Sverige och internationellt, inte minst i Spanien och Frankrike. Han hämtade också gärna sina motiv från Spanien där han tillbringade mycket tid, fascinerad av det spanska ljuset.

Gunnar Johnsson hyllades ofta av kritikerna som en av sin tids främsta konstnärer, redan efter hans hans debut på Gummesons konsthall 1951. Representerad på bland annat Moderna Museet i Stockholm. Stora utställningar på Liljevalchs konsthall i Stockholm, Konstakademien samt i samlingar i Frankrike och Spanien

Krackeleringar

806563

2020-08-31