Ljusstake, Niclas Forss, Västerås

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LJUSSTAKE, senbarock, tenn, fyrstämplad Niclas Forss (verksam 1740-1787), Västerås 1767, fyrpassformad fot fmed mittparti nedsänkt till droppskål, volutformade fötter, balusterformad ljuspipa, höjd 15,5 cm

PROVENIENS: Östgötskt samlarhem

806571

2020-09-13