Bägare, Johan Söderdahl, Söderköping
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BÄGARE, ett par snarlika, silver, stämplade Johan Söderdahl, (verksam -1756-1799 i Söderköping), Söderköping 1777 resp 1778, mynning och fot med vågband i relief, godronnerad fot, svisselerad och stämplad dekor, höjd 10,5 cm, vikt 163 g
PROVENIENS: Östgötskt samlarhem
806773
2020-09-13