Bägare, Johan Söderdahl, Söderköping

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

BÄGARE, ett par snarlika, silver, stämplade Johan Söderdahl, (verksam -1756-1799 i Söderköping), Söderköping 1777 resp 1778, mynning och fot med vågband i relief, godronnerad fot, svisselerad och stämplad dekor, höjd 10,5 cm, vikt 163 g

PROVENIENS: Östgötskt samlarhem

806773

2020-09-13