Bägare, Joachim Sachtleben, Söderköping
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÄGARE, silver, stämplad Joachim Sachtleben (verksam -1766-1781-), Söderköping 1767, mynning och fot med vågband i relief, godronnerad fot, svisselerad och stämplad dekor, fragmentarisk förgyllning, höjd 9,5 cm, vikt 75 g
PROVENIENS: Östgötskt samlarhem
Smärre slitage
806890
2020-09-13