Bägare, Joachim Sachtleben, Söderköping

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BÄGARE, silver, stämplad Joachim Sachtleben (verksam -1766-1781-), Söderköping 1767, mynning och fot med vågband i relief, godronnerad fot, svisselerad och stämplad dekor, fragmentarisk förgyllning, höjd 9,5 cm, vikt 75 g

PROVENIENS: Östgötskt samlarhem

Smärre slitage

806890

2020-09-13