Kungörelser, resolutioner mm ca 110 st

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KUNGÖRELSER, RESOLUTIONER MM. Ca 110 st, mest 1700-tal.
Delvis oskurna.

Bl.a. om: Swärdsågare-embetet (1732), Påbud angående skrif- och tryckfriheten (1774), Boktryckares answar för brott... (1780), Reglemente coopvaerdie-skeppare (1748), Reglemente rörande apotekare (1799), Hamnordning 1726, Censur af .. swenska medicinska böcker (1807),
Reglemente angående St. Barthelemy (1786), Privilegium Levantiske compagniet (1748), Taxa för hyrkuskar (Stockholm 1803), Gjöding,Tal... Kungsholms glasbruk (1759), Defensiv Alliance-tractat... Swerige och Ryssland (1724), Ordning fremmande handel (1671), Berättelse om swenske troupernes seger wid Parkumäki uti Savolax (1789) m.fl.

Fläckar, vissa skador mest i marginalerna, anteckningar mm. Några stämplar.

806938

2020-09-01