Lars Boëthius Utsikt över Stadshuset och Vasabron

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

LARS BOËTHIUS (1903-1968): Utsikt över Stadshuset, Vasabron och Strömsborg, signerad Boëthius, olja på pannå, 45,5 x 61 cm

Lars Boëthius ställer 1927-1929 ut på Svensk-Franska Konstgalleriet tillsammans med bland andra Sven X:et Erixson, och målar i en naivism typisk för 1910-talet och smedsuddskolonin. Efter intryck av den franske naivisten Henri Rousseaus måleri, avslutar Boëthius sin naivistiska period i Paris 1930, för att övergå till ett mörkare och mer allvarsamt måleri. Auktionens tre utrop skildrar med naivistiska förtecken centrala stadsdelar i ett vintrigt Stockholm.

806946

2020-09-13