Matservis i fajans Paris empire

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SERVISDELAR, 12 st., fajans, tryckt svart dekor av Stone Coquerel et leGros, Paris 1808-1818, tillverkad vid Creilfabriken, Creil, Frankrike, bestående av: såskanna med fat, 6 runda assietter (21), 2+2 assietter med oktagonala kanter (20-23), uppläggningsfat (27)

Skador och slitage förekommer

807148

2020-09-02