Biblioteksbord, 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

19 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BIBLIOTEKSBORD från TELEBORG, Karl Johan, fanerat med mahogny och svärtade detaljer, fristående, skiva med svart träimitation, långsida med tre lådor, rombformade nyckelbössningar, svarvade med med baluster, fotkryss, ej fungerade nyckel medföljer, höjd 74, 202 x 88 cm

PROVENIENS: Greve Fredrik Bonde af Björnö (1842-1909), Teleborgs slott, Växjö socken, Kronobergs län

LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Småland, Stockholm 1909, sidan 31, avbildat i Rökrummet på Teleborgs slott

Skador, slitage, ett lås saknas

807173

2020-09-13