Gravyr, 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GRAVYR, 1700-talets andra hälft, föreställande kung Gustav III, med texten "GUSTAVE ROI DE SUEDE" samt "DEDIÉ AU SENAT DE SUEDE" (Gustav Sveriges konung, Tillägnat Sveriges riksdag/senat), 30,5 x 23 cm
Utförd ad vivum 1771 av Freidrich Reclam (1734-1774) i Rheinsberg, graverad 1772 av Daniel Berger (1744-1825)
PROVENIENS: Björk & Börjesson Antikvariat, Stockholm
807222
2020-09-13