Gravyr, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

8 000 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

GRAVYR, 1700-talets andra hälft, föreställande kung Gustav III, med texten "GUSTAVE ROI DE SUEDE" samt "DEDIÉ AU SENAT DE SUEDE" (Gustav Sveriges konung, Tillägnat Sveriges riksdag/senat), 30,5 x 23 cm

Utförd ad vivum 1771 av Freidrich Reclam (1734-1774) i Rheinsberg, graverad 1772 av Daniel Berger (1744-1825)

PROVENIENS: Björk & Börjesson Antikvariat, Stockholm

Zustandsbeschreibung

807222

2020-09-13