Bordsuppsats, 1800-talets andra kvartal
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
BORDSUPPSATS, 1800-talets andra kvartal, östersjöområdet, sannolikt Ryssland, matterad och polerad brännförgylld brons, genombruten skål i porslin med förgylld utsida, tripodformad fot med ymning växtornamentik och voluter, balusterformad pelare med akantushölster, höjd 42, diameter 23,5 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift tidigare friherrliga ätten Funck, Bolltorps herrgård, Skönberga socken, Östergötlands län
Fotplatta med slitage
807225
2020-09-13