Bordsuppsats, 1800-talets andra kvartal

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

18 000 SEK

BORDSUPPSATS, 1800-talets andra kvartal, östersjöområdet, sannolikt Ryssland, matterad och polerad brännförgylld brons, genombruten skål i porslin med förgylld utsida, tripodformad fot med ymning växtornamentik och voluter, balusterformad pelare med akantushölster, höjd 42, diameter 23,5 cm

PROVENIENS: Enligt uppgift tidigare friherrliga ätten Funck, Bolltorps herrgård, Skönberga socken, Östergötlands län

Fotplatta med slitage

807225

2020-09-13