Münster ur Cosmographey ca 1580
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AFRIKA. MÜNSTER, SEBASTIAN. Extrakt ur Cosmographey, tysk upplaga, ca 1580, omfattar s. 1627-1686, Das achte Buch der Weltbeschreibung, Von den Ländern Africe.
Folio (360x230 mm.). Träsnittsillustrationer på 59 blad av djur, människor, kartor, vyer mm. (1 dubbelsidig: Die Statt Alkair (=Ras Al Khair).
Blått omslag från sent 1800-tal, blekt och solkat, vissa revor och skador i marginal.
Se text
807331
2020-09-07