Münster ca 110 blad ur Cosmographey

Klubbat för:

4 400 SEK

2 000 SEK

MÜNSTER, SEBASTIAN. Extrakt ur Cosmographey, tysk upplaga, ca 1580, omfattar 110 blad.

Bl.a. om Frankrike, England, Norden, Ungern, Polen, Grekland, Turkiet, Asien, Amerika.

Folio (360x230 mm.). Träsnittsillustrationer av djur, människor, kartor, vyer mm. (varav några dubbelsidiga, 1 kolorerad [Gotland oder Gothen]).
Lösa blad, tagna ur band, några skador, revor och vissa pappersförluster.

Bl.a. astronomi, kartografi, vyer på Calais (Cales), Poitiers (Puttiers), Saint Quentin, kartor England (Anglia), Norden.

Lösa blad, tagna ur band, några skador, lagningar, revor och någon pappersförlust. Fläckade.

807333

2020-09-07