Karta träsnitt del av Europa sent 1500-tal
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARTA. Del av Europa, sent 1500-tal. Karta i träsnitt, ca 110x150 mm. I passepartout.
Visar England, Frankrike, Tyskland bl.a.
Möjligen ur Cardano, Offenbarung der Natur unnd Natürlicher Dingen (första upplagan utkom i Basel 1559).
Nära skuren, några mindre nagg/ smårevor i marginal.
807338
2020-09-20