Karta träsnitt del av Europa sent 1500-tal

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KARTA. Del av Europa, sent 1500-tal. Karta i träsnitt, ca 110x150 mm. I passepartout.
Visar England, Frankrike, Tyskland bl.a.

Möjligen ur Cardano, Offenbarung der Natur unnd Natürlicher Dingen (första upplagan utkom i Basel 1559).

Nära skuren, några mindre nagg/ smårevor i marginal.

807338

2020-09-20