Ljuskrona 1800-talets första hälft
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LJUSKRONA, 1800-talets första hälft, för fyra ljus, stomme i förgylld mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, knappar, ovaler och piggar, krönt av plym, dragare med spindelbindning, ljusringen med genombruten dekor och blomsterbård, spröt med girlanger av bergkristallkulor, piggbotten, höjd 68, diameter 46 cm
Smärre kompletteringar
807507
2020-09-13