Ljuskrona 1800-talets första hälft

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LJUSKRONA, 1800-talets första hälft, för fyra ljus, stomme i förgylld mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, knappar, ovaler och piggar, krönt av plym, dragare med spindelbindning, ljusringen med genombruten dekor och blomsterbård, spröt med girlanger av bergkristallkulor, piggbotten, höjd 68, diameter 46 cm

Smärre kompletteringar

807507

2020-09-13