Spegel, sengustaviansk, Jonas Frisk

Klubbat för:

19 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824) spegel, sengustavianskt stockholmsarbete, etikettsignerad, träskuren dekor och pastellage, sargornament i bly, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönt av gavelfält, sargen med kymationbård, emblem av palmett och växtornamentik, ramen med vinlövsbård, nedre sargen med fleuronger och maskaroner, kvicksilverfolierade glas och bakstycke sannolikt original, 157 x 80 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 128, avbildad

Jonas Frisk förvärvade fastigheten vid Riddarhustorget i juli 1811 men flyttade verksamheten dit först 1814/15. Frisk bedrev verksamhet i huset Riddarhustorget 7 till 1824. Området kring torget var sedan 1750-talet centrum för möbelhandeln i Stockholm.

Obetydliga dekorskador, smärre retuscher

807511

2020-09-13