Ljusstakar, 1800-talet första kvartal
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg, brännförgylld och mörkpatinerad brons, klockformad fot med dekor av akantus, bandfläta och pärlstav, stående karyatid med blomsterfestong i händerna, volutkapitäl krönt av blomsterkorg och godronnerad ljuspipa, höjd 30 cm
Ställvis slitage, ena ljuspipan med bristning/förstärkning
807516
2020-09-13