Ljusstakar, 1800-talet första kvartal

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg, brännförgylld och mörkpatinerad brons, klockformad fot med dekor av akantus, bandfläta och pärlstav, stående karyatid med blomsterfestong i händerna, volutkapitäl krönt av blomsterkorg och godronnerad ljuspipa, höjd 30 cm

Ställvis slitage, ena ljuspipan med bristning/förstärkning

807516

2020-09-13